Ciekawostki

LUBLIN JEST NAJWIĘKSZYM POLSKIM MIASTEM NA WSCHÓD OD WISŁY

Znajduje się około 170 km na południowy wschód od Warszawy, nieopodal granicy krain historycznych: Małopolski i Rusi Czerwonej. Znajduje się w odległości 100 km od przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku.

 

W WOJEWÓDZTWIE LUBELSKIM MIESZKA OK. 2,1 MLN OSÓB

 

 LUBLIN POŁOŻONY JEST NA WYŻYNIE LUBELSKIEJ NAD BYSTRZYCĄ, KTÓREJ DOLINA DZIELI MIASTA NA DWA ODMIENNE OBSZARY

Bystrzyca jest największym lewobrzeżnym dopływem Wieprza, a całkowita jej długość wynosi 70,3 km, natomiast powierzchnia jej dorzecza 1315,5 km2. Dzieli miasto na część zachodnią i wschodnią. Część zachodnia posiada urozmaiconą rzeźbę terenu, z licznymi wąwozami lessowymi, dolinami i wzgórzami. Część Wschodnia jest płaska. Na terenie Bystrzycy wpadają dwie strugi: Czerniejówka (prawobrzeżny dopływ Bystrzycy) i Czechówka (lewobrzeżny dopływ Bystrzycy). Przez miasto przepływa też Ciemięga, lewobrzeżny dopływ Bystrzycy.

 

WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE ZOSTAŁO UTWORZONE W 1999 ROKU

Połączono wtedy byłe województwo lubelskie, zamojskie, chełmskie, oraz częściowo bialskopodlaskie, tarnobrzeskie i siedleckie. Znajduje się w środkowo-wschodniej części Polski.

 

WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE GRANICZY Z BIAŁORUSIĄ, UKRAINĄ ORAZ Z WOJEWÓDZTWEM PODKARPACKIM, PODLASKIM, MAZOWIECKIM I ŚWIĘTOKRZYSKIM

 

LUBLIN AIRPORT RADZI SOBIE ŚWIETNIE

Lubelskie lotnisko w 2022 roku obsłużyło ponad 330 tysięcy pasażerów. Jest to najwyższy procentowy wzrost liczby podróżnych względem 2021 roku spośród wszystkich portów lotniczych w Polsce – wyniósł on +264,6%. Oto kierunki, do których można polecieć bezpośrednio z Lublina: Eindhoven, Dublin, Warszawa, Gdańsk, Oslo, Londyn, Split, Burgas, Rodos, Antalya, Monastyr i Mediolan.

 

LUBLIN JEST NAJWIĘKSZYM OŚRODKIEM NAUKOWO-KULTURALNYM PO WSCHODNIEJ STRONIE WISŁY

Działa tam wiele bibliotek, szereg galerii i kilkanaście muzeów oraz centrów kultury. W mieście funkcjonuje jedyna scena operowo-operetkowa po prawej stronie Wisły – Teatr Muzyczny, działa także Filharmonia Lubelska im. H. Wieniawskiego. Lublin jest także ośrodkiem kultury alternatywnej, a także sztuki performance. W mieście odbywa się Carnaval Sztukmistrzów – festiwal mający renomę międzynarodową z pogranicza teatrów ulicznych i cyrku, którego nazwa została zainspirowana postacią Sztukmistrza z Lublina z powieści Singera. Jarmark Jagielloński nawiązuje do tradycji Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

 

LUBLIN JEST MIASTEM WIELU ZABYTKÓW Z RÓŻNYCH EPOK, POCZĄWSZY OD ZARANIA POLSKIEJ PAŃSTWOWOŚCI, POPRZEZ ROMANIZM, GOTYK, RENESANS, AŻ PO BAROK, KLASYCYZM I MODERNIZM

Zabytkowa architektura miasta skupia się na obszarze Starego Miasta i Śródmieścia. Obok średniowiecznej Bramy Krakowskiej, Zamek Lubelski stanowi drugi rozpoznawalny symbol architektoniczny miasta. Do najstarszych zachowanych budowli Lublina należą: kaplica św. Trójcy oraz XIII-wieczny donżon. Z XIV wieku pochodzi gotycka baszta obronna znajdująca się obok Bramy Krakowskiej. Atrakcję stanowią również Lubelskie Podziemia, którą stanowi około 300-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod zabudową Starego Miasta. Przez Lublin przebiega Lubelska Droga św. Jakuba oraz Via Jagiellonica (szlak Jagielloński, Trakt krakowsko-wileński –  w latach 1286-1611 średniowieczny szlak handlowy łączący Kraków i Wilno przez Lublin).

 

PO ULICACH LUBLINA JEŻDŻĄ TROLEJBUSY

W mieście funkcjonuje jeden z trzech czynnych systemów trolejbusowych w Polsce (obok Gdyni i Tychów). Kursuje 13 linii trolejbusowych oraz dwie linie okresowe (cmentarna i turystyczna). W 2008 roku uruchomiono linię trolejbusową obsługiwaną historycznym taborem. Pierwsza linia trolejbusowa nosiła numer 15.

 

SYMBOLEM LUBLINA JEST KOZIOŁ

Wizerunek kozła widoczny jest w Lublinie niemal wszędzie, m.in. w herbie miasta, a także na schodach ratusza, w postaci 60 cm figurki z trąbką w pyszczku, wykonanej z brązu. Jego postać związana jest z legendą miejską, która mówi, że gdy Lublin był jeszcze niewielką, prowincjonalną mieściną, napali na niego Tatarzy. Rozegrała się bitwa, w której zginęło wielu ludzi, osieracając dzieci. Dzieci przeżyły jednak dzięki kozie, która wykarmiła je swoim mlekiem. Mieszkańcy w podzięce ustanowili kozę jako symbol miasta. Chcieli aby została ona uwieczniona w herbie miasta, ale rysownik popełnił błąd i zamiast namalować kozę, przedstawił brodatego kozła – i tak już pozostało.

 

W WOJEWÓDZTWIE LUBELSKIM FUNKCJONUJĄ DWA PARKI NARODOWE

Poleski Park Narodowy jest położony w północnej części województwa w polskiej części Polesia. Został utworzony 1 maja 1990 roku. Obejmuje liczne bagna, torfowiska i jeziora krasowe oraz naturalne kompleksy leśne z bogactwem flory i fauny, znajdujące się na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej.

Roztoczański Park Narodowy położony jest natomiast w południowej części Lubelszczyzny. Utworzony został w 1974 roku i obecnie zajmuje 8430 h, z czego 608 ha objęto ochroną ścisłą. Jest najbardziej zalesionym parkiem narodowym w Polsce, grunty leśne zajmują ok. 95%.

Na Lubelskiej ziemi funkcjonuje także 17 parków krajobrazowych.

 

NA LUBELSZCZYŹNIE FUNKCJONUJĄ DWA UZDROWISKA

Uzdrowiska w Nałęczowie i Krasnobrodzie to świetne miejsca na relaksujący pobyt lub dłuższy wypoczynek z korzyścią dla zdrowia.

 

REGIONALNY PRZYSMAK TO CEBULARZ

Cebularz to nic innego jak drożdżowy placek z cebulą i z makiem. Jest wizytówką Lublina i regionu. Związany jest z kulturą żydowską, którzy w XIX wieku rozpowszechnili w Lublinie te smakowite placki.

 

LUBELSKIE TO IDEALNY REGION NA ROWEROWĄ PRZEJAŻDŻKĘ

Różnorodność krain jaką niesie ze sobą przestrzeń między Wisłą  a Bugiem sprawia, że trudno się tutaj oprzeć rowerowej przejażdżce. Świetnie rozwinięta infrastruktura rowerowa prowadząca przez Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, lub Kraina Lessowych Wąwozów to idealny pomysł na odpoczynek w bliskim kontakcie z naturą.

 

ZAMOŚĆ TO MIASTO IDEALNE

Zamość, niegdyś rodowa siedziba Zamoyskich nazywany jest „perłą renesansu” oraz „miastem idealnym”, które zachwyca turystów z całego świata unikalnym, niemal niezmienionym od wieków, układem urbanistycznym. Dowodem tego jest fakt, że od 1992 r. zamojska starówka figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

NAZWA LUBLIN POCHODZI OD LUBOMIRA

Nazwa wojewódzkiej stolicy pochodzi od nazwy osobowej Lubla utworzonej od imienia Lubomir, poprzez dodanie dawniej pieszczotliwego przyrostka –la. Możliwe jest także, że imię Lubla w swojej staropolskiej , zdrobniałej postaci złączyło się z przyrostkiem dzierżawczym –in, dając nazwę Lublin.

 

LUBLIN BYŁ STOLICĄ POLSKI

 I to aż dwukrotnie, jednak nie na długo, bo trwało to kilka miesięcy. Pierwszy raz po I Wojnie Światowej, a drugi raz pod koniec II Wojny Światowej.

 

W 1877 ROKU W LUBLINIE ZBUDOWANO PIERWSZE POŁĄCZENIE KOLEJOWE

Była to Kolej Nadwiślańska prowadząca od Mławy, przez Warszawę, Lublin i Chełm do Kowala. Linia liczyła 522 km toru o rozstawie rosyjskim (1524mm).

 

W LATACH 70. XX WIEKU W LUBLINIE ZOSTAŁ ZAPROGRAMOWANY I STWORZONY PRZEZ PRACOWNIKÓW UMCS PIERWSZY W POLSCE KABEL ŚWIATŁOWODOWY

Pierwszą w Polsce fabrykę światłowodów utworzono w Lublinie w 1983 roku. W mieście działa Lubelski Park Naukowo Technologiczny – centrum naukowo-badawcze, będące miejscem spotkań dla instytucji naukowych z przedsiębiorstwami. Przy wsparciu środków unijnych powstał projekt Lubelskiej Wyżyny IT, który ma na celu wsparcie rozwoju branży high-tech w Lublinie.