Festiwale

NAJWAŻNIEJSZE FESTIWALE W LUBLINIE:

 

NOC KULTURY

(Od 2007 roku) podczas jednej z czerwcowych, sobotnich nocy przestrzeń Lublina nieustannie zaskakuje. Zapomniane i nieznane miejsca potrafią zadziwić nawet najstarszych mieszkańców miasta. Bramy zostają ożywione barwnymi, świetlistymi instalacjami, a place i skwery zastępują deski teatralne dla licznych artystów. W ciągu jednej nocy, pod rozgwieżdżonym niebem dzieją się rzeczy niezwykłe, a przestrzeń miasta inspiruje na każdym kroku.

Wydarzenie zazwyczaj odbywa się w pierwszą sobotę czerwca.

https://nockultury.pl/

 

CARNAVAL SZTUKMISTRZÓW I URBAN HIGHLINE FESTIVAL

Wydarzenie, które zaczarowuje mieszkańców Lublina i licznie przybyłych gości, na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny miasta. Czterodniowe widowisko z pogranicza teatru i nowego cyrku ściąga do Lublina pionierów sztuki cyrkowej i artystów ulicznych z całego świata i czyni je największym i najważniejszym festiwalem nowego cyrku w tej części Europy.

Nazwa wydarzenia nawiązuje do bohatera książki noblisty Izaaka Bashevisa Singera – Sztukmistrz z Lublina.

W 2017 r. Lublin po raz drugi został gospodarzem Europejskiej Konwencji Żonglerskiej – największej tego rodzaju imprezy na świecie.

Wydarzenie zazwyczaj odbywa się od czwartku do niedzieli w ostatnim tygodniu lipca.

https://sztukmistrze.eu/

 

JARMARK JAGIELLOŃSKI

Wydarzenie, dzięki któremu poznać można różne oblicza kultury tradycyjnej. Miasto oddaje swe przestrzenie kilkuset artystom oraz tradycyjnym wytwórcom pochodzącym z Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

www.jarmarkjagielloński.pl

 

LUBLIN JAZZ FESTIVAL

Od 2008 r. największy festiwal jazzowy w Lublinie i regionie, który przedstawia projekty najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej muzyki jazzowej, zarówno polskiej jak i zagranicznej    (od nurtu głównego po muzykę improwizowaną i młodych początkujących artystów). Bardzo często muzyka na żywo, którą usłyszysz podczas tego festiwalu w przestrzeniach miasta wybrzmiewa tu po raz pierwszy.

www.lublinjazz.pl

 

WSCHÓD KULTURY – INNE BRZMIENIA ART’N’MUSIC FESTIVAL

Festiwal, który pozwala na „bycie” z muzyką z pogranicza gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. Pełen muzycznych inspiracji festiwal, w sercu Lublina, odkrywa przed jego uczestnikami światowe gwiazdy i muzyczne talenty.  Zawarta w nazwie festiwalu, idea „Wschodu Kultury”, sprowadza do Lublina najciekawszych artystów m.in. z takich krajów jak Ukraina, Białoruś, Gruzja czy Armenia.

Festiwalowi towarzyszy cykl debat, a także warsztaty, wystawy, pokazy filmowe oraz specjalny program „Małe Inne Brzmienia” przygotowany dla dzieci.

www.innebrzmienia.eu

 

EUROPEJSKI FESTIWAL SMAKU

Wydarzenia ma na celu zaprezentowanie bogactwa wielokulturowości i dziedzictwa kulinarnego Lubelszczyzny. Festiwal łączy wydarzenia kulturalne z tradycją lubelskiej kuchni, jej dobrodziejstwami. Goście festiwalu poddają się panującemu klimatowi tj. slow life – zatrzymują się na chwilę, zwalniają i poddają się doznaniom smakowym i zapachowym, które ich otaczają z każdej strony. Charakterystycznym elementem festiwalu są ogólnodostępne koncerty muzyki bałkańskiej i ukraińskiej, liczne wystawy oraz wernisaże, konkursy i warsztaty sztuki kulinarnej.

www.europejskifestiwalsmaku.pl

 

FESTIWAL FILMU I SZTUKI „DWA BRZEGI”

Dwa Brzegi to interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne prezentujące cenne filmy polskie i zagraniczne: premiery, ważne filmy roku minionego i obrazy, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju światowej kinematografii, jak również spektakle teatralne, wystawy, koncerty i wydarzenia innych dziedzin.

https://www.dwabrzegi.pl/category/strona-glowna/

 

LUBELSKI FESTIWAL „OPEN CITY”

Lubelski Festiwal OPEN CITY to jedna z najważniejszych prezentacji sztuki współczesnej w Polsce i największa tego typu wystawa na jej wschodzie. Festiwal opiera się na idei uwolnienia dzieła sztuki od sterylnej i pozbawionej kontekstu przestrzeni muzeum, na rzecz zmiennego otoczenia miasta. Prace, wpisane w dziejowy kontekst i współczesne problemy przestrzeni miejskiej, staje się zarówno jej komentarzem jak i kolejnym rozdziałem historii miasta

www.opencity.pl

 

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL „KONFRONTACJE TEATRALNE”

Międzynarodowy Festiwal „Konfrontacje Teatralne” został powołany do życia w 1996 roku przez przedstawicieli lubelskiego środowiska teatralnego związanego wcześniej z ideą „Konfrontacji Młodego Teatru” – Janusza Opryńskiego, Leszka Mądzika, Włodzimierza Staniewskiego i Tomasza Pietrasiewicza. Pierwotnie artyści tworzyli Radę Programową. Kolejne edycje Festiwalu były autorską propozycją Komisarzy Artystycznych. Obecnie program Festiwalu tworzony jest przez Janusza Opryńskiego, który od lat konfrontuje ze sobą różne formy i tradycje teatralne. W ramach Festiwalu prezentowane są dokonania najciekawszych osobowości teatralnych, które przedstawiają nowy sposób rozumienia teatru. „Konfrontacje Teatralne” to także szereg imprez towarzyszących m.in. cykl filmowy „Kino Konfrontacji”, koncerty organizowane pod szyldem „Muzycznych Konfrontacji Nocą”, wystawy w „Galeria Konfrontacji”, cykl spotkań i debat z twórcami.

https://konfrontacje.pl/

 

STAR FEST FESTIWAL

Star Fest Festiwal to jeden z największych konwentów fantastycznych w Polsce, co roku gromadzący znacznie ponad tysiąc uczestników. Jest to impreza kulturalna o profilu związanym z tym wszystkim, co mieści się w pojęciu „fantastyka”. Podczas konwentu trwają nieprzerwanie prelekcje, dyskusje, konkursy, turnieje, pokazy i inne atrakcje. Najważniejszą i wyróżniającą Star Fest Festiwal cechą jest to, że wszyscy jego uczestnicy uczą się, bawią, poszerzają swoje horyzonty, tworząc swojego rodzaju wspólnotę, pełną kolorytu, a jednocześnie złączoną wspólną ideą pogłębiania własnych zainteresowań.

http://www.starfest.pl

 

MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA TEATRÓW TAŃCA

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca to Festiwal zainicjowany został w 1997 roku. Obecnie jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Lublina, a także jednym z najbardziej liczących się festiwali sztuki tańca w Polsce i Europie odbywającym się w listopadzie. Ideą Spotkań jest wzajemne poznanie i wymiana doświadczeń oraz inspiracja odmiennością kulturową pomiędzy Polską i krajami Europy Środkowo-Wschodniej, Europy Zachodniej i innymi częściami świata. Twórcy Spotkań podkreślają uniwersalny wymiar wydarzenia, przypominając, że taniec współczesny jest szczególnym medium porozumienia – sztuką w pełni demokratyczną, doskonale przekazującą emocje wzbogacone mocnym ładunkiem intelektualnym. Celem kolejnych edycji jest przedstawienie najciekawszych propozycji artystycznych prezentowanych przez profesjonalne teatry tańca z całego świata, oraz promocja polskich artystów poszukujących możliwości prezentacji i dyskusji. Spotkania służą także wymianie doświadczeń i wzajemnych inspiracji artystów z różnych dziedzin sztuki.

www.mstt.pl

 

LUBELSKIE „MIKOŁAJKI FOLKOWE”

Lubelskie „Mikołajki Folkowe” to interdyscyplinarne wydarzenie poświęcone różnym aspektom kultury tradycyjnej, sposobami jej zachowania we współczesnym świecie, możliwościom inspiracji folklorem w rozmaitych dziedzinach sztuki i ludzkiej aktywności. Festiwal to jednak przede wszystkim muzyka folkowa.

www.mikolajki.folk.pl

 

„LUBLINER”

Lubliner, czyli Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie. Celem projektu jest podtrzymywanie pamięci o historii Żydów w Polsce. Nasze przedsięwzięcie, łącząc w sobie tradycję z nowoczesnymi środkami wyrazu, otwiera okno na nie tak odległą żydowską przeszłość miasta, pozwalając zanurzyć się w niej – choćby na chwilę – mieszkańcom Lublina i nie tylko, stykając ich z kulturą i tradycją niegdysiejszych sąsiadów i przyjaciół. Główną osią naszego projektu jest muzyka, która łączy pokolenia i poprzez którą uczymy o zwyczajach i tradycji żydowskiej. Dlatego w programie naszego Festiwalu znajduje się zarówno jazz, jak i muzyka klezmerska, sety DJ-skie, alternatywa oraz muzyka chasydzka i klasyczna. Do udziału zapraszamy artystów z Polski, Izraela i z innych krajów – twórców, którzy wyrośli w kulturze żydowskiej, którzy czerpią z niej od dawna i tych, którzy właśnie zainspirowali się nią po wielu latach działalności muzycznej. Nieodzownym elementem są wydarzenia towarzyszące: wystawy, projekcje filmowe, spektakle teatralne i kabaretowe, a także wydarzenia typowo edukacyjne, takie jak warsztaty, wykłady, spotkania czy zwiedzanie. Festiwal ma charakter niekomercyjny i edukacyjny – udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, a większość punktów programu odbywa się w przestrzeni miejskiej, co pozwala na szeroką dostępność. Wybrane wydarzenia są realizowane w formule on-line, co daje możliwość dotarcia do bardzo szerokiej międzynarodowej publiczności.

www.lublinerfestival.pl

 

FESTIWAL BOŻEGO NARODZENIA

Festiwal Bożego Narodzenia nawiązuje do tradycji świątecznej szopki. W okresie Festiwalu będzie ona żywym miejscem tętniącym muzyką wspólnego kolędowania. Jest to próba stworzenia niepowtarzalnego klimatu i przywołania magii Świąt w centrum Lublina. Szopka Bożonarodzeniowa każdego roku powstaje w nowej aranżacji, a miasto zostaje udekorowane kolorową, świąteczną iluminacją oraz choinkami. Przez kilka grudniowych dni można poczuć świąteczną atmosferę w nieziemskim klimacie lubelskiego Starego Miasta. Tradycyjnie uroczyste otwarcie Festiwalu następuje podczas organizowanej przez Ojców Dominikanów Wigilii Starego Miasta. Przed Bazyliką Ojców Dominikanów w szopce odbywają się zabawy i konkursy dla dzieci oraz świąteczne koncerty popularnych wykonawców.

https://lublin.eu/lublin/marketing-miasta/kluczowe-projekty-promocyjne/festiwal-bozego-narodzenia/

 

MIĘDZYNARODOWE ZAWODY BALONOWE W NAŁĘCZOWIE

Coroczna impreza wakacyjna, która dzięki imponującym lotom międzynarodowym ekip i nocnym pokazom przyciągają licznych widzów – mieszkańców, kuracjuszy i turystów do nałęczowskiego Parku Zdrojowego, gdzie przez kilka dni odbywa się balonowe szaleństwo.

www.aerostat.pl/naleczow2023/

 

CHMIELAKI KRASNYSTAWSKIE

Święto Chmielarzy i Piwowarów, najstarszy festiwal piwny w Polsce. Jest to również jedna z największych imprez plenerowych w kraju, którą co roku odwiedza blisko 100 tysięcy turystów, i to nie tylko z województwa lubelskiego. Pierwsza edycja odbyła się w 1971 roku i Chmielaki są organizowane corocznie aż po dziś dzień. Organizowane są tu koncerty znanych gwiazd, konkurs piwny oraz wybory miss festiwalu.

www.chmielaki.pl

 

ŚWIDNIK AIR FESTIVAL

Największe wydarzenie lotnicze w regionie, które przyciąga najlepszych pilotów i najlepsze grupy akrobacyjne z Polski i świata oraz tłumy widzów.  Jest to emocjonujący weekend pełen zapierających dech pokazów, niezwykłych akrobacji, wystaw sprzętu wojskowego, zabytkowych samolotów, samochodów i motocykli.

www.air-festival.swidnik.pl

 

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL KAPEL I ŚPIEWAKÓW LUDOWYCH

Festiwal w Kazimierzu Dolnym jest jednym z najważniejszych wydarzeń służących ochronie folkloru muzycznego, prezentującym najbardziej reprezentatywne przykłady, identyfikującym artystów, dokumentującym jego żywe przejawy oraz wpływającym na potrzebę kontynuacji.

facebook.com/people/Ogólnopolski-Festiwal-Kapel-i-Śpiewaków-Ludowych/100063330634722/

 

MEETING OF STYLES

to Międzynarodowy Festiwal Sztuki Muralu, który wywodzi się z niemieckiego Festiwalu „Wall Street Meeting”. Główną ideą imprezy jest ukazanie graffiti jako jednego z rozwijających się kierunków sztuki, ale również umożliwienie młodym ludziom ekspresję ich talentów.

https://www.facebook.com/events/708317414218423/

 

ZAMOJSKI FESTIWAL FILMOWY „SPOTKANIA Z HISTORIĄ”

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z Historią” to coroczna inicjatywa odbywająca się w Zamościu. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość Perła Renesansu. Festiwalowi towarzyszą projekcje plenerowe na rynku Wielkim w Zamościu oraz spotkania z wybitnymi twórcami filmowymi.

http://www.zamoscfilmfestival.pl/