Gra interaktywna

W tym miejscu już niedługo dostępna będzie wciągająca i pasjonująca gra interaktywna stworzona wedle naszego autorskiego pomysłu. Tymczasem zachęcamy do rozwiązania krótkiego, acz pełnego ciekawostek quizu o naszym regionie.

0%

Najsłynniejszym lubelskim przysmakiem jest:

Zdjęcie ze strony Google
Charakterystyczny dla Lubelszczyzny pszenny placek, pokryty makiem oraz pewnym aromatycznym, warzywnym składnikiem.
Pokaż podpowiedź
Gratulacje - Prawidłowa odpowiedź! Odpowiedź błędna!

Cebularz – tradycyjny pszenny placek, pokryty siekaną w kostkę cebulą wymieszaną z makiem. Jako pierwsi zaczęli wypiekać go Żydzi ze Starego Miasta, najprawdopodobniej w XIX stuleciu. W czasach dzisiejszych przysmak ten, zawsze świeży i pyszny, dostępny jest w każdej piekarni, większości sklepów spożywczych, a nawet niejednym sklepiku szkolnym 🙂

Według legendy, rybacy zapytani o nazwę grodu, którym dzisiaj jest Lublin, złowili:

Zdjęcie ze strony Google
Na pewno chodzi o ryby... Nazwa jednej z nich zawarta jest w nazwie naszego miasta 🙂
Pokaż podpowiedź
Gratulacje - Prawidłowa odpowiedź! Odpowiedź błędna!

Jak mówi legenda, pewnego razu, nad Bystrzycę, wraz z drużyną wojów zawitał bogaty i potężny książę. Pod wpływem zauroczenia pięknem pobliskich terenów, wybrał się na polowanie, podczas którego dotarł do bezimiennej osady. Na widok rybaków przy brzegu rzeki, zapytał ich o nazwę tegoż wspaniałego, aczkolwiek niedużego grodu. Rybacy nie znali odpowiedzi, jako że nikt nigdy nie nazwał jeszcze tego miejsca. Książe wpadł na pewien pomysł. Nakazał rybakom zarzucić sieci oświadczając, że miejsce przyjmie nazwę od pierwszej ryby wyłowionej z rzeki. Wyłowiono jednak dwie różne ryby, szczupaka i lina. Z tego powodu między rybakami wywiązała się sprzeczka, która szybko została rozwiązana przez księcia. Uznał on, że rozwiązanie sporu ‘szczupak lub lin’ jest proste. Ponieważ szczupak to ryba drapieżna, a lin cechuje się łagodnością, mieszkańcy osady powinni raczej posiadać cechy lina. Książę podsumował: ‘Niech ten wasz gród lub-linem się zwie’. Po tym, usatysfakcjonowany wyjechał z Lublina.

Mieszczący się w Lublinie KUL, to oczywiście:

Zdjęcie ze strony Google
Jest to nazwa skrótowa... Miejsce związane z Janem Pawłem II.
Pokaż podpowiedź
Gratulacje - Prawidłowa odpowiedź! Odpowiedź błędna!

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią Lublina i jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Powstał w 1918 r. z inicjatywy ks. Idziego Radziszewskiego, który został pierwszym rektorem. Od początków istnienia zadaniem Uczelni jest służba Bogu i Ojczyźnie - Deo et Patriae. W ciągu swojej prawie 100-letniej historii KUL stał się jednym z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej, który wpływał na kształt nauki i kultury polskiej, zyskując szerokie uznanie w kraju i zagranicą.

Rzeką, która oddziela województwo lubelskie od Ukrainy i Białorusi, jest:

Zdjęcie ze strony Google
Jest to długa i potężna rzeka która uchodzi do Zalewu Zegrzyńskiego, a następnie do Wisły. Można by pomyśleć, że ma w sobie błąd ortograficzny.
Pokaż podpowiedź
Gratulacje - Prawidłowa odpowiedź! Odpowiedź błędna!

Bug – rzeka we wschodniej Polsce, zachodniej Ukrainie i południowo-zachodniej Białorusi o długości 772 km i powierzchni dorzecza 39 420 km² (w Polsce 19 400 km², czyli 49,2%). Na odcinku 363 km (Gołębie – Niemirów) stanowi granicę z Ukrainą i Białorusią. Ciekawostki: 1. W miejscowości Gnojno w województwie lubelskim jest ciekawy punkt widokowy. 2. Zbudowany w XIX w. Kanał Królewski łączy Bug przez Prypeć z Dnieprem.

Słynną turystyczną miejscowością, położoną nad Wisłą, na zachodnim krańcu województwa lubelskiego jest oczywiście:

Zdjęcie ze strony Google
Jedno z wymienionych w odpowiedziach miast nie istnieje. Prawidłową odpowiedzią jest drugie o podobnej nazwie.
Pokaż podpowiedź
Gratulacje - Prawidłowa odpowiedź! Odpowiedź błędna!

Maleńki Kazimierz Dolny jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce w celach turystycznych. Leżał kiedyś na szlaku handlowym z Małopolski nad Bałtyk. Złote czasy miasta kupców miały początek za Jagiellonów i trwały przez cały wiek XVI aż do połowy XVII - dzięki temu znajdują się w nim wspaniałe zabytki.

W Pszczelej Woli znajduje się:

Zdjęcie ze strony Google
Miejsce to przyciąga na kilka lat młodych ludzi z całego kraju ale i z za granicy. Cóż to może być? 🙂
Pokaż podpowiedź
Gratulacje - Prawidłowa odpowiedź! Odpowiedź błędna!

W Pszczelej Woli znajduje się Technikum Pszczelarskie, założone w 1944 roku. Pszczoły od zawsze inspirowały Wielkich tego Świata (Arystoteles, Homer, A. Einstein, Ks. J. Dzierżoń i wielu innych ) do poznania tajemnicy biologii i rozwoju rodziny pszczelej. Niekiedy znajomość życia pszczół uznawana była za część wiedzy tajemnej – ściśle strzeżonej. Technikum Pszczelarskie daje możliwość poznania tych tajemnic, rozwinięcia pasji i zdobycia ciekawego zawodu. Uzyskana wiedza pozwala poprowadzić własne profesjonalne gospodarstwo pasieczne.

Lubelskie Convention Bureau ma swoją siedzibę:

Zdjęcie ze strony Google
W tym pytaniu nie ma podpowiedzi 🙂 ..................................... ..................................... Żartujemy - Lubelskie Convention Bureau mieści się w w centrum miasta, w budynku, który odwiedza dużo turystów odwiedzających Lublin 🙂
Pokaż podpowiedź
Gratulacje - Prawidłowa odpowiedź! Odpowiedź błędna!

Lubelskie Convention Bureau ma swoją siedzibę na ul. Krakowskie Przedmieście 6 wraz z Lubelską Regionalną Organizacją Turystyczną.

Herbem Lublina jest

Zdjęcie ze strony Google
W Pacanowie mówili na niego Matołek 🙂
Pokaż podpowiedź
Gratulacje - Prawidłowa odpowiedź! Odpowiedź błędna!

Postać Kozła związana jest z legendą miejską, która mówi, że gdy Lublin był jeszcze niewielką, prowincjonalną mieściną, napali na niego Tatarzy. Rozegrała się bitwa, w której zginęło wielu ludzi, osieracając dzieci. Dzieci przeżyły jednak dzięki kozie, która wykarmiła je swoim mlekiem. Mieszkańcy w podzięce ustanowili kozę jako symbol miasta. Chcieli aby została ona uwieczniona w herbie miasta, ale rysownik popełnił błąd i zamiast namalować kozę, przedstawił brodatego kozła – i tak już pozostało. Obecnie wizerunek kozła widoczny jest w Lublinie niemal wszędzie, m.in. w jego herbie, na schodach ratusza, w postaci 60 cm figurki z trąbką w pyszczku, wykonanej z brązu, a także w postaci poidełka w samym centrum miasta. Dziękujemy za udział w naszym quizie. Mamy nadzieję, że dostarczył Państwu chociaż odrobiny nowej wiedzy i ciekawostek.

Quiz 1
Gratulacje!!!

Share your Results: